تولید ملی ضرورت ها، باور ها و راهکارها ( فصل اول - بخش اول )

مقدمه:

بی شک توجه به تولید ملی یکی از اصلی ترین اهداف حکومت ها می باشد چرا که ظرفیت های تولید ملی در جنبه های مختلف از جمله کار آفرینی، عدم وابستگی خارجی، درآمد های مالیاتی و ... هر کدام برای هر کشوری دست آورد های درخشانی خواهد داشت.

اما اصلی ترین ضرورت های تولید ملی چیست؟چالش های تولید ملی در کجا وجود دارد و چگونه باید آن را رفع کنیم؟ آیا تولید ملی یا صرفا داخلی سازی تمامی محصولات نگرانی ها و دغدغه ها را رفع می کند؟ آیا امروز تولید ملی همه محصولات نیازهای فکری و معنوی مشتریان ایرانی را نیز تامین می کند؟ تولید ملی در کشور با چه چالشهایی روبرو است و از اصلی ترین مساله باور ایرانیان به تولید ملی چگونه باید فرهنگ سازی شود؟

برای پاسخ به بخش قابل توجه ای از سوالات و از همه مهمتر ارائه راهکارهای مناسب در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

فصل اول – تولید ملی و چالشها

شروع !

همان ابتدا یک چالش داریم! برای راه اندازی واحد تولیدی یا کارخانه باید اول طرح توجیهی خودتان را جهت اخذ پروانه تولید آماده کنید تا در صورت بررسی و ظرفیت ها، مجوز تولید را به شما ارائه دهند، دولت راه را نشان می دهد اما دقیق نه! در واقع از چارچوب اصلی تولید واقعا طرح های توجیهی است که ما باید آن را به وزارت صنعت ارائه دهیم، اما به راستی این طرح ها دقیق و کارشناسی شده است؟ یا یک کپی معیوب از یک طرح قدیمی است؟ طرح توجیهی مثل پی ریزی ساختمان می ماند اگر سست و یک کپی ناقص باشد که هیچ نوآوری و پژوهش صحیح و جدیدی در آن ایجاد نشده باشد و تولید کننده در متن آن قرار نگرفته باشد قطعا منجر به هیچ فایده ای نخواهد شد و قطعا تولید کننده را با بحران های پس از تولید مواجه خواهد کرد و آن  ساختمان فرو خواهد ریخت.

نوشتن طرح توجیهی تولید بدون حمایت هیچ مرجع خاصی چالش اول تولید است! روند مکتوب کردن ایده ها و پردازش آنها کمک به ایجاد طرح و حمایت از طرح تقریبا در هیچ وزارت خانه ای بصورت دقیق صورت نمی پذیرد و تنها کمک استفاده از طرح های کپی شده، پژوهش های کهنه و غیره است.

طرح توجیهی باید دقیق ، علمی و بروز باشد پس از نوشتن طرح و مطالعات لازم در خصوص ایجاد خط تولید ، مطالعات بازارسازی داخلی و خارجی و بازاریابی ، ایجاد یک مسیر حرکت از صفر تا صد می تواند بزرگترین کمک برای شروع یک تولید باشد باید تیمی از بهترین مشاوران با سواد ، دنیا دیده و متخصص را برای کمک رایگان به ایجاد طرح های مطالعاتی و توجیهی تولید به هزینه دولت در اختیار تولید کنندگان قراردهیم، کارگروهی از انسان های دلسوز و با تجربه که بی منت به تولید کننده کمک کنند مسیر را برای آنها ترسیم کنند و با راهنمایی های علمی و نسخه های ساده سازی شده مدیریت مدرن را در اختیار آنها قرار دهند.

ما باید به این نکته مهم توجه کنیم که ممکن است تولید کننده ما هیچ سوادی از آنچه می خواهد تولید کند نداشته باشد و شاید تا به امروز هیچ مدیریت تولید نداشته است، با قبول این باور ما باید شبکه یا کارگروهی که در بالا به آن اشاره شد را بصورت کامل در اختیار تولید کننده قرار دهیم و فراموش نکنیم این سرمایه گذاری دولت باعث خواهد شد هزاران برابر آن برای کشور بهره وری داشته باشد چه در کار آفرینی چه در ایجاد سرمایه چه در کاهش جرم و چه در بخش درآمد های عمومی دولت.

ما باید به این باور برسیم تولید ملی زمانی راحت ، تاثیر گذار و افتخار بر انگیز است که تولید کننده با خیال آسوده، بصورت دقیق و علمی در بستری مناسب کالا را تولید نماید، پویایی در تولید و ایجاد فضای مناسب برای تولید کننده کیفیت تولید را افزایش و در آمد حاصل از آن رشد پیدا می کند، افزایش درآمد های تولید باعث افزایش درآمد های کارکنان ، کارگران و رفاه بیشتر خانواده آنها و انگیزه بالاتر تولید، نو آوری و حس خوب مصرف خواهد شد، این تنها بخش کوچکی از نتیجه  این کار بزرگ خواهد بود.

آموزش های لازم به کارفرمایان و مدیران و ایجاد سامانه های نظارت آموزشی جهت افزایش راندمان کاری تشویق های دوره ای برای کارگران و ایجاد نشاط سازمانی از حلقه های گم شده مدیران سنتی تولید بوده که با کمک بخش های آموزشی کشور بصورت پژوهش های بین المللی با همراهی دولت می تواند انقلاب بزرگی در تولید ایجاد نماید.

میز کمک!

به نظر میرسد اکثر وزرا در امر تولید با چالش بزرگی روبرو هستند و آن عدم قراردادن خود جای تولید کننده است یا بهتر بگوییم خود را در جای فردی که قرار است مسئولیت تولید را به عهده بگیرد قرار نمی دهند یا در بهترین حالت تنها تصور غلطی می کنند از این قرار گیری چرا که مسیر تولید آنچنان که زیر دستان برای مدیران تعریف می کنند سهل، سریع و روشن نیست!

چه چرخش کاری ایجاد شده؟ آیا پس از چرخش کاری یا چارت گام به گام مراحل تسهیل صورت گرفته است؟ آیا بصورت نمونه یک ایده در کمتر از یکماه به تولید رسیده است؟

باید تلاش بیشتری کرد! بله باید تصور کنیم تولید کننده خواهیم بود چالشهای را حذف کنیم زمان ها را به حداقل برسانیم و مسیر را برای تولید هموار کنیم یعنی از لحظه ای که ایده تولید به سر سرمایه گذار یا ایده پرداز می رسد تا لحظه نهایی تولید و عرضه حتی پس از آن در چالشهای بعدی نظیر بازار سازی در کنار آنها باشیم.

پیشنهاد در این بخش چیست؟

ایجاد یک مسیر مجازی و شبه سازی شده ، وزارت صمت ( صنعت، معدن و تجارت ) به عنوان اصلی ترین متولی تولید باید نرم افزار شبه ساز تولید تمامی محصولات ( یا اگر محصولی تا امروز تولید نشده است نمونه مشابه ) را ایجاد نماید بدین صورت که کل مسیر تولید در نرم افزار تعریف شده و فرد مراجعه کننده بصورت شبه سازی کلیه مراحل را سپری کند، زمان ها محاسبه ، مراحل کوتاه و زمان بندی دقیق و بسیار اندک باشد و راهنمایی برای سرعت بخشی ایجاد شود.

مسیر های حرکتی به حداقل برسند، کاغذ بازی های اضافی حذف شوند، حرکت از ابتدا تا انتها ( فاز صفر تا فاز نهایی ) بصورت کاملا شفاف بدون شبهه مشخص گردد، پس از آن با پیاده سازی نرم افزار بصورت سامانه یکپارچه همانند سامانه جامع تجارت فعلی ( می تواند به این نرم افزار الحاق گردد یا اگر تا حدودی وجود دارد توسعه یابد ) تولید کننده بصورت دقیق ثبت نام و هدایت شود.

تولید کننده از مراحل پیش از راه اندازی ( مطالعات – فاز صفر ) در سامانه ثبت نام و شناسایی گردد و کلیه خدمات آماده ارائه به وی باشد حتی اگر این شروع منجر به پایان نشود!

لزوم اجبار سازی کلیه دستگاه های موازی نظیر سازمان ثبت شرکت ها ، سازمان امور مالیاتی و یا وزارتخانه های موازی درگیر در طرح تولیدی تولید کننده ( مثلا وزارت بهداشت برای تولید لوازم بهداشتی ) برای قرار گیری در سامانه و تسهیل مراحل از بزرگترین چالشهای این نرم افزار بوده که باید با یک همت ملی رفع گردد. ( لازم به ذکر است بخشی از این اتصالات هم اکنون در سامانه جامع تجارت NTSW  وجود دارد اما کافی ، سریع و دقیق نیست)

بطور مثال یک تولید کننده کابل برق در مسیر صفر از بخش کمک مطالعاتی تا راه اندازی خط تولید و تولید محصول ( مرحله نهایی) در یک پلت فرم قرار گرفته و دولت با راهنمایی های مکرر ، حذف بروکراسی اداری روند تولید را حداقل و به عنوان یک راهنمای دلسوز در کلیه مراحل در کنار تولید کننده بوده و بصورت برخط مشاوره های متعدد ، رایگان  و " دقیق " را به تولید کننده ارائه دهد.

لزوم ایجاد یک سازمان دقیق مطالعاتی پژوهشی برای تولیدکنندگان با استفاده از ظرفیت های موجود دانشگاهی و دعوت از اساتید و تجار موفق بین المللی، ایجاد پلتفرم های بومی سازی شده جهت تولید و استفاده از مسیر موفق کشور های توسعه یافته در امر تولید بخصوص نمونه های منطقه ای نظیر ترکیه .

ساعت کاری مشاوران و پژوهشگران این سامانه که تجربیات و راهنمایی ها را باید بصورت دقیق و دلسوزانه در اختیار تولید کننده قرار دهند باید با دو شیفت کاری تا ساعت 21 باشد، ایجاد سامانه های دقیق آنلاین پاسخگویی به سوالات بخصوص جستجو در سوالات و پاسخ های دیگر تولید کنندگان هم باید جز الویت های پیاده سازی طرح باشد ( این سامانه ها باید بصورت تخصصی بروز گردد تا همیشه مورد استفاده قرار بگیرند )

تولید یک کالا در کشور ما دارای بروکراسی بسیار زیاد است و در گام نخست ما انچنان تلاشی برای تسهیل این امور نکرده ایم از ثبت شرکت ها ( 45 روز ) پروانه بهره برداری ( 90-180 روز ) تهیه زمین ( 45 روز ) ساخت سوله و مجوز ها ( 180 روز ) سایر مجوز ها ( 180  روز ) در صورت تامین دستگاه ها از خارج بصورت بانکی ( 180 روز ) داخلی ( 90 روز ) دریافت کد اقتصادی ( 7 روز ) دریافت پروانه ارزش افزوده ( 45 روز ) زمان نیاز دارد البته در بسیاری از موارد ما آن را خوشبینانه حساب کرده ایم .

اگر ما موفق شدیم این غول مرحله اول را شکست دهیم و مسیر تولید را کوتاه، روان و آسان کنیم برنده مرحله اول هستیم اما فراموش نکنیم مسیر تولید طولانی است، فقط تولید کردن مهم نیست، مدیریت منابع مالی و انسانی در بلند مدت، ساختار سازمانی صحیح، بازاریابی بازار سازی استفاده از ظرفیت های صادراتی ، برند سازی و برندینگ ، تبلیغات ، مالیات و چالشها و ... غول های مراحل بعدی ما هستند.

در پایان این بخش باید به این نتیجه برسیم که

  • تولید شبه ساز مراحل کامل فاز صفر تا فاز نهایی تولید در وزارت صمت و بروز رسانی ممتد آن پویایی و کوتاه نمودن مسیر بصورت 100% عملی (غیر تئوریک) و ایجاد یک تجربه مجازی برای وزرا و مدیران جهت حذف اضافات و ساختار های دست و پاگیر تولید.
  • توسعه نرم افزار جامع تجارت NTSW و افزودن بخش های تولید از مراحل نخست تا مرحله نهایی.
  • ایجاد سازمان تحقیق و مطالعات راهبردی تولید و ارائه مشاوره رایگان و دقیق در کلیه مراحل و حتی حمایت های کاملی مطالعاتی برای ورود به بازار ، بازار های رقابتی داخلی و خارجی.
  • آموزش های رایگان و دلسوزانه مشاوران مرکز تحقیق و توسعه تولید به تولید کنندگان، ایجاد کارگروه های بین المللی، دعوت روزانه از اساتید خارجی و تولید کنندگان موفق خارجی که تمایل به انتقال تجربیات خود دارند و ایجاد پلت فرم های بومی تولید و بروزرسانی ممتد و همیشگی آنها.

هر گونه سوال یا نظرات خودتان را می توانید از طریق پست الکترونیک به من منتقل نمایید این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید