ایجاد امنیت کاری و وفاداری سازمانی ( قسمت اول )

شاید برای تمامی مدیران پیش آمده باشد که در شرایط پر فشار بخصوص بحران های عمومی شرکت ها دست به اقدامات ناپخته و سریع بزنند، یکی از این مسائل ایجاد رعب در سازمان و تولید استرس و اخراج سریع کارمندان می باشد.

معمولا بحران اخراج سریع ، تصمیم گیری احساسی در دهه ی اول مدیریت مدیران به شدت محبوبیت دارد اما در طول گذر زمان و آشنایی با تکنیک های مدیریتی (البته اگر مدیر تغییر پذیر و پیشرفت پذیر باشد! ) ، ایجاد امنیت و نشاط سازمانی این مساله رفع می شود، نیروی های انسانی هر شرکت سرمایه آن شرکت است و حفظ آنها اهداف اولیه هر مدیری باید باشد.

یکی از سوالاتی که مدیران معمولا در جمع های خصوصی مطرح می کنند و بسیار هم از آن خشمگین هستند فرار نیرو ها و یا گذر نیرو ها پس از دورانی می باشد، من برای بررسی این موضوع که از دغدغه های فردی شخص خودم هم بود مطالعاتی انجام دادم.

یکی از اصلی ترین مساله ای که در تیم های مدیریتی در ایران وجود دارد چند نگاه اشتباه می باشد که به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم:

  • نگاه مدیران از بالا به پایین
  • نگاه برده داری با تیکه کلام : کی بیشتر از این حقوق میده! یا کی به این شغل میده باید از خداشم باشه!
  • نگاه ایجاد دیکتاتوری در سازمان ها
  • عدم قرار گیری در موقعیت های کارمندان
  • عدم درک کار گروهی و چینش نیرو ها

و...

واقعیت این است که ما برای نیرو هایمان وقت می گذاریم، هزینه می کنیم و روزهای زیادی به آنها اعتماد می کنیم پس نباید به راحتی آنها را از دست بدهیم حال باید چه کار انجام دهیم؟

اول از همه نگاهی به مدیران خود کنید، معاونین رده اول و مدیران میانی! به صورت کلی تصمیم بگیرید از همه چاپلوسان دوری کنید!

این فرهنگ را در سازمان خود گسترش دهید که چاپلوسی و نگاه بالا به پایین به کارمندان منجر به خداحافظی از سازمان می شود، سعی کنید روحیه های موفقیت های گروهی را بجای موفقیت های فردی در سازمان توسعه دهید.

یعنی به جای تشویق یک کارمند ، کارمندان را در گروه های های کاری تقسیم و تشویق کنید!

این اصل مهم باعث خواهد شد فشار های ناشی از چاپلوسی تاثیر کمتری در سازمان شما داشته باشد.

مدیران میانی معمولا از نیرو های زیر دست خود کارهای زیاد می خواهند و مسئولیت خود را به کارمندان زیر دست انتقال می دهند! این فشار های مضاعف باعث خشمگین شدن اندک اندک کارمندان خواهد شد، وجود آموزش های سازمانی برای مدیران و جلسات متعدد باعث خواهد شد که مدیران مسئولیت پذیر تر در رفتار های خود باشند.

یکی از اصلی ترین مسیر فرار مدیران و کارمندان عدم ایجاد محیط کاری مناسب است شما باید به جنبه های غیر کاری و زندگی شخصی کارمندان هم رسیدگی کنید ! مثلا ورزش و کلاسهای خارج از موضوع های کاری، ایجاد دوره همی های دوستانه پرسنل، توزیع مناسب مواد خوراکی در طول روز بصورت رایگان، برگزاری مسابقه های ایده گیری با هدایای مناسب ، توزیع بن های مناسبتی ، ایجاد بیمه های تکمیلی ، صندوق های مالی و وامی ، ایجاد هدیه های سازمانی مثل سفر های خارجی و داخلی رایگان و ... باعث حس رضایت و امنیت بیشتر کارمندان می شود.

وقتی به شرکت های بزرگ بین المللی نگاه می کنیم به این باور می رسیم شرایط در برخی از آنها بقدر مهیج است که مردم عاشق کار کردن برای آن سازمان هستند! مثلا مردم برای کار کردن در گوگل و اپل سر و کله می شکنند! خوب واقعیت این است که آن سازمان های شرایط کاری مناسب را برای کارمندان خود پدید می آورند.

ما در ایران چقدر این شرایط را ایجاد کرده ایم؟ چقدر مردم آرزو دارند در شرکت های ما کار کنند؟

خوب باید به این سوالات پاسخ دهیم! سازمان ما چه خدماتی برای حفظ بهترین نیرو های خود ارائه خواهد کرد؟ پاسخ معمولا این است ! هیچ ! همین که حقوق پرسنل را می دهیم شاهکار می کنیم!

پس از اساس اشتباه است! ما باید تلاش کنیم پرسنل خود را عاشق سازمان خودمان کنیم  و وقتی عشق کار کردن در سازمان خودمان را در نیرو هایمان تزریق کنیم مشاهده خواهیم کرد نیرو های ما بسیار وفادار خواهند ماند.